Bounce Back Loan Insolvencyhelp.co.uk

Dacă aveti intrebari legate de noul Coronavirus, nu sunteți singur – și suntem aici pentru a vă ajuta.

Noul coronavirus COVID-19 și blocajele rezultate au avut un impact puternic asupra vieții de zi cu zi a persoanelor și familiilor de pe glob.

În ceea ce privește bunăstarea companiilor, aceasta a fost afectate in mod nemaintalnit. Aproape peste noapte, companiile de toate dimensiunile și din toate sectoarele au întâmpinat dificultăți severe.

Noi va putem ajuta!

De la aparitia virusului in UK, echipa noastră a fost inundată de întrebări de la companii care au fost profitabile și în creștere – până la pandemia coronavirusului.

Înțelegem că mulți directori și proprietari de afaceri sunt din ce în ce mai preocupați, așa că am pregătit sfaturile de mai jos pentru a oferi asistență imediată pentru cei afectati de pandemie.

Care sunt responsabilitatile mele ca director?

În primul rând, și cel mai important, trebuie să vă asigurați că știți care sunt responsabilitățile dvs. Este esențial ca aceste obligații statutare să fie îndeplinite corect, mai ales dacă compania dvs. se confruntă cu dificultăți financiare.

Dacă nu sunteți în măsură să vă asigurați că datoriile companiei sunt plătite, puteți fi gasit vinovat de tranzacționare greșită dacă permiteți ca situația să se agraveze. Aceasta ar putea conduce la riscul descalificării si anularea dreptului de a mai fi director.

Prin urmare, este esențial ca directorii să ia în considerare ce măsuri de precauție și planificare financiară trebuie să fie implementate acum pentru a preveni consecințele negative suplimentare.

Cu cât compania dvs. acționează mai devreme, cu atât mai bine. Din fericire, există multe opțiuni disponibile pentru dvs.

Le-am prezentat mai jos.

Inițiative guvernamentale care oferă sprijin pentru firmele afectate de coronavirus:

Guvernul Regatului Unit a realizat că țara nu își permite să lase companiile să se inchida ca urmare a acestei pandemii.

Guvernul a publicat îndrumări pentru companii, angajatori și angajați, inclusiv un pachet de noi măsuri de sprijinire a întreprinderilor. Acestea pot fi accesate începând de luni, 23 martie 2020.

Aceste masuri de ajutoarare a companiilor sunt:

• O schema de ajutorare a companiilor cu scopul de a se pastra joburile angajatilor

• Amânarea plăților TVA și impozitului pe venit

• Un pachet de ajutor pentru Sick Pay pentru întreprinderile mici și mijlocii (IMM)

• Amanarea platii taxelor de tip ‘’Business Rates’’ pe o perioada de 12 luni pentru toate afacerile cu amănuntul, ospitalitatea, timpul liber și centre pentru copii.

• Finanțarea acordată pentru întreprinderile mici, de 10.000 lire sterline pentru toate întreprinderile sub forma de deduceri a taxei ‘’Business Rates’’

• Acordă finanțare de 25.000 lire sterline pentru întreprinderile de vânzare cu amănuntul, ospitalitatea și timpul liber, ce detin propietati între 15.000 și 51.000 lire

• O nouă facilitate de creditare de la Banca Angliei pentru a ajuta  susținerea lichidității în rândul firmelor mai mari, ajutându-le sa evite situatii in care aceastea vor ramane fara cashflow.

• Schema de plată treptata catre HMRC

Opțiuni pentru salvarea companiei

Dacă vă faceți griji cainițiativele guvernamentale nu sunt suficient de accesibile sau  sustenabile pentru situația dvs., sau afacerea dvs., există și alte opțiuni pe care noi le putem oferi. Rolul principal al unui practician in insolvență este de a ajuta prin restructurare, planificare financiară și / sau lichidare a unei companii. În insolvență, nu există niciodată o abordare unică. Echipa noastră este disponibilă pentru a vă ajuta cu dificultățile dvs., recomandându-vă una dintre următoarele abordări:

ACORDUL VOLUNTAR AL COMPANIEI (CVA)

Un aranjament voluntar al companiei este un plan de rambursare formal, care durează de obicei până la cinci ani. Compania este în măsură să continue tranzacționarea si functionarea în această perioadă. Înainte de un CVA, o companie poate cere, de asemenea, să fie protejată împotriva acțiunilor legale. Dacă compania respectă termenii și acordurile CVA, aceasta poate fi salvată.

ADMINISTRAREA COMPANIEI (ADM)

O Administrație a Companiei oferă protecție împotriva amenințărilor creditorilor și acțiunilor legale în timp ce Practicianul în insolvență încearcă să salveze compania (inclusiv restructurarea potențială) sau să obțină un rezultat mai bun pentru creditori decât dacă compania ar fi fost lichidată.

LICHIDAREA VOLUNTARĂ A CREDITORILOR (CVL) CU RĂSCUMPĂRAREA ACTIVELOR

Lichidarea voluntară a creditorilor este o opțiune pentru companiile insolvabile și care se străduiesc să facă față presiunii creditorilor. Spre deosebire de procedura stresantă a unei lichidări obligatorii, CVL e un proces condus de director, oferind un nivel mai mare de control. Practicianul în insolvență va gestiona creanțele creditorilor și lichidarea companiei într-un mod ordonat și gestionabil.

 Totul va fi bine!

Este firesc să vă faceți griji în acestaperioada fără precedent, dar există o mulțime de parghii disponibile pentru a ajuta si a mitiga efectul acestei pandemii.

Este important să ne amintim că suntem cu toții împreună – cheia este să fim  proactivi și să ne sprijinim reciproc acolo unde putem.

Dacă doriți îndrumări sau sfaturi suplimentare, nu ezitați să ne contactați folosind formularul  de pe pagina de contact, prin e-mail la info@smallbusinessrescure.co.uk sau sunându-ne la 020 3883 5622. Suntem la dispozitia dumneavoastra.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *